Jacob Neestrup kandidat til stort job
Jacob Neestrup er en rigtig varm kandidat til at lande et stort job i udlandet, hvor der er stor interesse for FC København-træneren.
Meldingen kommer fra den tyske journalist Patrick Berger, som arbejder hos det store tyske medie Sport 1.
Han rapporterer, at Jacob Neestrup er en varm kandidat til at blive cheftræner hos Wolfsburg til næste sæson, hvor han kan afløser Ralph Hasenhüttl.
Det er Wolfsburgs danske sportsdirektør Peter ”PC” Christiansen, som rigtig gerne vil have fingrene i den danske cheftræner, som er under kontrakt hos FC København frem til sommeren 2029.
Koblingen er ganske naturlig, eftersom det var Peter Christiansen, som hentede Jacob Neestrup til FC København for nogle år siden.
Hos den danske storklub har han især haft stor succes i Champions League sidste sæson, men ellers har det været en stor pose blandede bolsjer, hvor præstationerne har været meget svingende.
Hos Wolfsburg er der blevet samlet lidt af en danskerkoloni i form af Joakim Mæhle, Mads Roerslev, Andreas Skov Olsen og Jonas Wind.
Flere af de spillere har Jacob Neestrup også tidligere arbejdet sammen med hos FC København, hvor han også har en fortid som assistenttræner.
Wolfsburg har senest spillet 2-2 mod Mainz i den bedste tyske række, hvor danskerklubben indtager en aktuel 12. plads i Bundesligaen efter en skidt periode, hvor det kun er gået én vej for klubben.
Lige nu kæmper FC København og Jacob Neestrup til gengæld med om det danske mesterskab, som glippede for klubben i sidste sæson.
De to Premier League-oprykkere er også blevet fundet. Læs mere om det her.