- Jeg vil vinde Ballon d’Or
Ballon d’Or er målet, som Cole Palmer stræber efter.
I et interview med The Telegraph bliver den engelske landsholdsspiller spurgt ind til prisen. Her kommet svaret ganske klart fra den 22-årige midtbanespiller.
– Det er målet. Jeg har kun spillet på dette niveau i et år, siger Palmer.
Ved dette års Ballon d’Or blev han nummer 25. Han scorede 27 gange i 48 kampe for Chelsea i sidste sæson.
Samtidig fastslår han også, at han går efter at vinde trofæer med Chelsea. Her skiftede han til den 1. september 2023.
Forinden havde han vundet flere trofæer med Manchester City. Men medaljerne, som han fik derfra, har han givet videre til sine mor.
Palmer mener nemlig, at det giver ham motivation for at stræbe efter at snuppe nye medaljer.
Læs også: Riemer forklarer opsigtsvækkende udtagelse
Lige nu er Chelsea på tredjepladsen i Premier League. Klubben er i denne sæson stor favorit til at vinde Conference League.
Her er Palmer dog i første omgang ikke registreret til at spille. Efter januars transfervindue kan The Blues dog vælge at inkludere englænderen.