Jesper Lindstrøm er færdig
Jesper Lindstrøm er en færdig mand i Everton, og fremtiden for den danske landsholdsspiller er nu meget uvis.
Det er det italienske medie Tuttomercatoweb, som kan fortælle, at danskeren ikke fortsætter karrieren hos engelske Everton.
Han blev i sommerens transfervindue udlejet fra Napoli til Merseyside-klubben, hvor han sidenhen etablerede sig som en mere eller mindre fast del af holdet.
En skade holder dog den tidligere Brøndby-spiller ude for den resterende del af sæsonen, og han har tilsyneladende ikke formået at overbevise Evertons ledelse om, at de skal gøre brug af købsoptionen.
For der er nemlig en købsoption i lejeaftalen, men den ser altså ikke ud til at blive benyttet, og så vender han retur til Napoli.
Den 25-årige midtbanespiller skiftede til den italienske gigant i sommeren 2023 for mere end 225 millioner kroner, men han formåede ingenlunde at få succes i klubben.
Meldingen går da også på, at synet hos italienerne ikke har ændret sig en tomme, og derfor skal han enten sælges eller udlejes på ny til sommer.
Kontrakten med Serie A-klubben løber til sommeren 2028, og Napoli må nok indstille sig på, at hans værdi er faldet.
Han har i denne sæson spillet 29 kampe for Everton, hvor han har lavet én assist. Jesper Lindstrøm har desuden nu spillet hele tre sæsoner uden at score en eneste gang.