Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Jürgen Klopp vender tilbage

Af Emil Plovgaard
22.02.2025 Kl. 08:33
LODTRÆKNING

Missede du lodtrækningen til Champions League, Europa League og Conference League?

Her er Champions League-lodtrækningen

Her er Europa League-lodtrækningen

Her er Conference League-lodtrækningen

Jürgen Klopp havde stor succes i Liverpool, hvor han var i små ni år, inden han i sommeren 2024 sagde farvel for denne gang.

Siden har tyskeren taget sig tid til at rejse, ligesom han også opholdt sig nogle måneder i den lækre villa på den spanske ø Mallorca, inden han begyndte i sit nye job i begyndelsen af 2025.

LÆS OGSÅ: Thomas Frank er under pres

Nu fungerer han som Head of Global Football for Red Bull-koncernen, og han har allerede rejst rundt til flere klubber i verden, herunder rejser til USA, Brasilien og Japan som en del af sit arbejde.

Nu fortæller Liverpool-stjernen Mohamed Salah, at han er i regelmæssig kontakt med trænerlegenden, som har lovet ham en dag at vende tilbage til Anfield.

– Ja, nu mere end nogensinde før. Vi har god kontakt, lyder det fra Salah i interviewet med tyske Sky Sport, da han bliver spurgt, om hvorvidt kontakten med Jürgen Klopp lever.

– Vi har skrevet til hverandre en masse i de seneste måneder. Han har spurgt mig om sin familie, lykønsket mig med kampene og med at nå finalen i Carabao Cuppen, sådan nogle ting.

– Og så har han fortalt mig, hvornår han vender tilbage, lød det fra Salah.

Hvornår og i hvilken rolle, eller om det blot er på besøg, fortæller egypteren imidlertid ikke noget om.

Også efter Jürgen Klopp har The Reds oplevet stor succes, hvor man topper Premier League-tabellen og skal møde Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalen i Champions League, efter at klubben fra den røde del af Beatlesbyen endte som nummer et i ligafasen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce