Klopp overvejer karriereskift: To topjob kan lokke
Jürgen Klopp overvejer jobbet hos Real Madrid, idet han i stigende grad er utilfreds hos Red Bull, hvor han siden årsskiftet har været global fodbolddirektør.
Det skriver det brasilianske medie UOL Esporte.
Ifølge mediet har den tidligere Liverpool-boss betroet til tætte bekendte, at han overvejer at trække sig fra Red Bull-jobbet, hvis én af to muligheder skulle komme i spil.
Det drejer sig om jobbet som cheftræner for Real Madrid eller landstræner for Brasilien.
Der er ikke rettet formel henvendelse fra de to steder, men kilder antyder, at Klopp i stigende grad er utilfreds med sin tilværelse hos den østrigske koncern.
Klopp tilsluttede sig Red Bull, efter at han trådte tilbage som manager for Liverpool i sommeren 2024 efter ni år med stor succes på Anfield.
Selvom han tjener i omegnen af 105 millioner kroner, er tyskeren angiveligt rastløs, og han savner at være involveret i fodboldledelse på en daglig basis.
I mellemtiden stiger presset på Carlo Ancelotti hos Real Madrid. Den italienske taktiker har kontrakt frem til sommeren 2026, men han kan modtage en fyreseddel inden sommerens Klub-VM, afhængigt af, hvordan det går for klubben i den afsluttende fase af sæsonen.
Real Madrid har ikke haft nogen god sæson, hvor klubben øjensynligt ikke magter at forsvare sin triumf i hverken La Liga eller Champions League.
Særligt i de store kampe har Real-stjernerne leveret under niveau, og det kan føre til en fyring af Ancelotti, så snart sæsonen er slut.
Det kan kaste Real Madrid ud på en jagt efter en afløser, hvor Bayer Leverkusens Xabi Alonso skulle være den store favorit. Men træder Klopp ind i billedet, kan det få den spanske hovedstadsklub til at overveje, hvad den skal gøre.
Samtidig er det brasilianske fodboldforbund (CBF) også på udkig efter en afløser for Dorival Junior, der har leveret skuffende resultater for landsholdet.
Du finder de bedste transferrygter her.