Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool kan undvære seks spillere mod City

Af Morten Jørgensen
29.11.2024 Kl. 14:18

Det kan være et svækket Liverpool-mandskab, der går på banen til søndagens storkamp i Premier League.

Her kommer kriseramte Manchester City en tur til Anfield for at møde Arne Slots meget formstærke mandskab.

Læs også: Liverpool-stjerne forlænger aftale

Senest vandt The Reds med 2-0 mod Real Madrid i Champions League. Den kamp kostede dog også lidt på skadesfronten.

En stærkt spillende Conor Bradley måtte udgå, mens Ibrahima Konaté havde problemer efter slutfløjt. På torsdagens pressemøde opdaterede Arne Slot på de to forsvarsspillere.

– De bliver stadig undersøgt, så det er svært at sige, hvor de er i forhold til skader. Lad os vente og se, men det aldrig et godt tegn, sagde Slot

Derfor er der nu tvivl ud for de to spillere. Til gengæld kunne cheftræneren fortælle, at Trent Alexander-Arnold er klar til at starte inde søndag. 

Læs også: Ny melding om Alexander-Arnold

Dermed er pladsen som højre back som minimum ikke en udfordring for Merseyside-klubben. Til gengæld er det uvist, hvem Virgil van Dijk skal spille sammen med i midterforsvaret. 

I alt kan Liverpool risikere at måtte undvære seks spillere. Både Alisson, Federico Chiesa, Kostas Tsimikas og Diogo Jota er ikke klar til at gøre comeback endnu. 

Der er kampstart klokken 17.00 søndag. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce