Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mac Allister stiller særligt krav ved sommerskifte

Af Emil Plovgaard
15.05.2023 Kl. 11:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Alexis Mac Allister har haft en suveræn sæson, hvor han er blevet verdensmester med Argentina og er på vej til at sikre europæisk fodbold i den kommende sæson.

Argentineren vil dog op på en højere hylde, og det kan han meget vel også komme med interesse fra både Liverpool og Manchester United.

Han kræver dog at spille Champions League i den kommende sæson, lyder meldingen nu fra The Athleitc.

LÆS OGSÅ: Liverpool-stjerne misser Leicester-opgør

Selvsamme medie kunne i sidste uge fortælle, at Mac Allisters nuværende kontrakt med The Seagulls indeholder en såkaldt mekanisme, der kan facilitere et sommerskifte.

Samtidig bliver det slået fast, at Mac Allisters agent, der også er hans far, Carlos Mac Allister, endnu ikke har indgået nogen aftale med nogen klub.

Liverpool kan rykke tættere på Champions League-fodbold i den kommende sæson med en sejr over Leicester mandag aften. Skulle det blive til tre point, vil der blot være et point op til både Newcastle og Manchester United på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen, men Jürgen Klopps mandskab har dog spillet en kamp mere end de to klubber.

Roberto de Zerbi og Brighton kan kvalificere sig til Europa for første gang nogensinde, hvis klubben besejrer Newcastle torsdag og allerede nedrykkede Southampton søndag.

LÆS OGSÅ: Manchester United skiller sig af med fem spillere

LÆS OGSÅ: Tottenham-stjerne forlader klubben

 

Annonce