Mads Roerslev trækker overskrifter
Mads Roerslev tog turen fra Brentford til danskerklubben Wolfsburg fra Bundesligaen i vinterens transfervindue.
På det seneste har højrebacken dog været ramt af en skade, der har sendt landsholdsbobleren en tur på lazarettet. Nu taler Roerslev ud om skadens omfang.
25-årige Mads Roerslev, der tidligere er blevet vejet for let i F.C. København, har gang i en ganske flot karriere.
I vinter tog han skiftet fra Thomas Franks Brentford til Wolfsburg, hvor han blandt andre spiller med danskerne Jonas Wind, Joakim Mæhle og Andreas Skov Olsen.
I mellemtiden er forsvarsspilleren blevet skadet, der har holdt ham ude og samtidigt resulterede i et landsholdsafbud til Brian Riemer i forbindelse med Nations League-kvartfinalerne mod Portugal.
Nu åbner danskeren op for posen – og giver en status.
– Jeg har døjet med en betændelse i akillessenen i en længere periode, og det var begyndt at blive meget slemt. Det blev faktisk så slemt, at jeg ikke kunne bevæge mig ordentligt, indleder Mads Roerslev og uddyber:
– Jeg vendte tilbage til træningen i forbindelse med den seneste kamp. Under normale omstændigheder ville jeg nok ikke have rejst med til kampen, men fordi vi manglede et par spillere, stillede jeg mig til rådighed.
– Jeg har haft et par problemer, men jeg håber at være helt klar på fredag, lyder det fra den tidligere Brentford-spiller i et længere interview med Bulinews.
På fredag får Wolfsburg besøg af RB Leipzig på hjemmebanen Volkswagen Arena i Bundesliga-regi.
Samtidigt forlyder det, at en legendarisk cheftræner bliver fyret efter blot 101 dage.