Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mahrez sænkede FCK - Tottenham delte i det tyske

Af Jeppe Augustsen
18.10.2016 Kl. 20:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kasper Schmeichel og Leicester fik denne tirsdag aften besøg af de danske mestre fra FC København i den tredje gruppespilskamp i Champions League.

Leicester havde inden opgøret vundet de to første kampe, mens FC København stod med fire point.

The Foxes var også store favoritter til at vinde aftenens opgør, men det var det danske mandskab, der kom bedst ud til kampen og fik presse værterne et stykke tilbage på deres egen banehalvdel. Gæsterne havde dog svært ved at tilspille sig de helt store chancer og fik ikke rigtig testet Kasper Schmeichel i Leicester-målet. 

Det lignede derfor, at det blev en første halvleg uden mål, men få minutter før pausen sendte Riyad Mahrez bolden i kassen efter et hovedstødsoplæg fra Islam Slimani.

Andreas Cornelius var meget tæt på at udligne i det 44. minut, men han måtte se sit hovedstød snige sig millimeter forbi stolpen.

I anden halvleg fortsatte FC København flot spil, men værterne var også kommet bedre med. Med små 25 minutter tilbage af den ordinære spilletid fik Islam Slimani bolden i nettet, men mål blev annulleret for offside, og derfor levede håbet stadig for gæsterne.

FC København kom til mange indlæg, og i det 89. minut kom Andreas Cornelius frem til en stor chance, men en fantastisk redning af Kasper Schmeichel forhindrede han en dansk udligning. Det endte dermed 1-0 til The Foxes.

I den anden kamp i Gruppe G blev det til en portugisisk sejr, da Andre Silva scorede til 2-1 i overtiden. FC Porto og FC København deler andenpladsen med fire point, mens Leicester topper gruppen med ni point.

Christian Eriksen og Tottenham var en tur i det tyske, hvor de gæstede Leverkusen, og det opgør endte uden mål. 

I gruppens anden kamp mellem CSKA Moskva og Monaco endte 1-1, og derfor topper franskmændene Gruppe E, mens Tottenham ligger nummer to med fire point.

Annonce