Manchester United kan tjene kassen på Greenwood
FC Barcelona og Real Madrid følger Mason Greenwood, og skulle det blive til en stor handel, vil Manchester United kunne gnide sig i hænderne.
Det skriver TBR Football.
Ifølge mediet skal United have halvdelen af det beløb, som Marseille sælger Greenwood for. Der spekuleres i en pris på over 400 millioner kroner til sommer, hvorfor United altså kan score over 200 millioner kroner uden at gøre noget som helst.
Den nu 23-årige englænder var involveret i 14 La Liga-kasser for det lille Getafe-hold i 2023/2024, hvilket angiveligt fangede både Barcelona samt begge store Madrid-klubbers interesse. Da han kom tilbage fra udlejningen, solgte United ham til Marseille for omkring 200 millioner kroner.
Siden har Greenwood præsteret 11 kasser og to oplæg i alle turneringer. Særligt siden oktober har englænderen været brandvarm med målinvolveringer i syv af sine seneste 10 kampe.
Dermed kan Bruno Amorim få de penge ind, som efter sigende også er nødvendige, for at United overhovedet kan handle – men måske han fortsat skal vente til sommer.
Med en aftale helt frem til sommeren 2029 har Marseille i hvert fald ikke nogen umiddelbare hast med at få solgt deres talisman. Den sydfranske klub ligger pt. på andenpladsen i Ligue 1.
Læs også: Skal Casemiro væk i denne måned?