Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mauricio Pochettino i chok-retur?

Af Emil Plovgaard
14.03.2025 Kl. 21:08

Mauricio Pochettino kan vende tilbage til engelsk fodbold.

Det håber den argentinske cheftræner i hvert fald selv, fortæller han nu i et interview med talkSPORT.

LÆS OGSÅ: Kæmpe transfer-bombe: Liverpool aktiverer vild frikøbsklausul

I september sidste år blev Mauricio Pochettino annonceret som ny landstræner for USA, efter at han havde været ude i kulden efter sit ophold hos Chelsea, som blot varede et enkelt år.

Hans ophold på Stamford Bridge fulgte efter et fem og et halvt år langt ophold hos Spurs, hvor klubben kæmpede med om to Premier League-titler.

I 2019 forlod han overraskende nok Spurs, og han åbner nu op om afskeden med klubben fra det nordlige London.

– For at være ærlig, lige siden jeg forlod klubben, har jeg altid tænkt på at vende tilbage en dag.

– Det er ikke noget, jeg tænkte på, lige inden tilbuddet fra USA kom. Det er længere siden.

– Den dag, jeg forlod klubben, tænkte jeg, at jeg ville elske at vende tilbage til Tottenham en dag, for som jeg har sagt tidligere, følte jeg mig tom i det øjeblik, hvor jeg forlod klubben.

– Det var et arbejde, der ikke var færdiggjort, og det er årsagen. Det er en fornemmelse. En fornemmelse, en drøm.

– Jeg ved ikke, hvordan man beskrive det, men det er helt sikkert en klub, der altid vil betyde noget særligt for mig.

– Og jeg ville elske at have muligheden for at vende tilbage, så vi kan afslutte arbejdet på en anderledes måde, siger Mauricio Pochettino i interviewet med talkSPORT.

Foruden Tottenham og Chelsea nåede Pochettino også omkring Southampton i sin tid i engelsk fodbold.

Tidligere har han også været rygtet til Manchester United ad flere omgange.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce