Michael Laudrup skaber overskrifter
Den danske landsholdslegende Michael Laudrup er meget chokeret over, at Real Madrid slet ikke kan få tingene til at køre på skinner for tiden.
Sådan lyder meldingen fra Viaplay-eksperten tirsdag aften, da Arsenal havde sendt den spanske storklub ud af Champions League.
Real Madrid er færdige i Champions League, mens de halter efter i den spanske liga, hvor ærkerivalerne fra FC Barcelona er i spids.
Ifølge Michael Laudrup, der i går kommenterede opgøret på Santiago Bernabeu, er der flere problematikker i den hvidklædte kongeklub.
– Der er mange ting i det. Den ene er selvfølgelig, at de spiller med tre angribere. Det har så gjort, at der er blevet mindre plads til Bellingham, som var åbenbaringen de første seks måneder i sidste sæson.
– Men det er jo ikke det hele. Der har været planlægningen af truppen. Hvordan man har købt ind, eller rettere sagt ikke købt ind – specielt til forsvaret. Man fandt ikke en erstatning for Toni Kroos. Og så er der det her med, at man simpelthen ikke har løbet og arbejdet nok.
– Nogle ting falder tilbage på præsidenten, nogle ting falder tilbage på træneren, og nogle ting falder tilbage på spillerne. Så det er alle, der bliver ramt. Men det er jo klart, at der er nogle, der vil blive peget mere ud end andre, understreger landsholdslegenden Michael Laudrup til Viaplay.
Samtidigt forlyder det, at Arsenal-stjernen William Saliba har truffet en stor beslutning for fremtiden.