Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ny lov kan få store konsekvenser for City

Af Morten Jørgensen
30.11.2024 Kl. 10:54

Manchester City og Newcastle kan blive tvunget til at ændre deres ejerskab. 

For et forslag om at bandlyse statskontrollerede klubber fra engelsk fodbold er blevet indgivet, kan The Times fortælle. 

For at det skal kunne blive til noget skal det britiske parlament dog først vedtage forslaget. Men i praksis vil det betyde, at de to engelske klubber skal ændre deres ejerform. 

Hvis det ikke sker, vil hverken Manchester City eller Newcastle kunne få en licens til at spille i England. 

Forslaget går ud på, at professionelle klubber i England skal kunne ejes eller kontrolleres af suveræne investeringsfonde eller ministre fra ethvert land. 

Læs også: Nyt VM om vinteren er en realitet

For Manchester City er det vice-præsident i De Forenede Arabiske Emirater, Sheikh Mansour, som ejer klubben. Hos Newcastle er det Saudi Arabiens investeringsfond, som ejer klubben. 

Ifølge The Times er sandsynligheden for, at forslaget stemmes igennem ikke stor på nuværende tidspunkt. 

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce