Ny melding: PL-gigant intensiverer jagten på Højlund
Rasmus Højlund er i øjeblikket et af de hotteste navne i europæisk fodbold, og interessen er bestemt ikke blevet mindre efter den seneste landsholdspause.
Her scorede den brandvarme dansker fem gange i to kampe, og det tyder på, at et skifte til Premier League meget vel kan være under opsejling.
Atalanta-angriberen rygtes til flere storklubber i Premier League-klubber, og nu er der en ny melding fra den engelske avis, Daily Mail.
Ifølge avisen intensiverer Chelsea nu jagten på den danske komet.
LÆS OGSÅ: Carragher slagter Tottenham-stjerne: "Pinligt"
Siden Todd Boehly og de andre nye ejere er kommet til Chelsea, har det været deres transferstrategi at hente nogle af de største talenter i verden, og de har brugt adskillige milliarder af kroner på de unge kometer i denne sæson.
Den strategi vil Todd Boehly & Co. fortsætte med, og Chelsea-ejeren har udset sig Rasmus Højlund som en høj transferprioritet.
LÆS OGSÅ: Rygtebørsen: Kane har truffet afgørende beslutning om sin fremtid
I deres transferjagt på danskeren havde Chelsea-ledelsen inviteret Atalantas formand Antonio Percassi til Stamford Bridge, da de mødte Dortmund i Champions League.
Udover Chelsea meldes Arsenal, Manchester United og Newcastle også interesseret i den unge dansker.