Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Nyt job: PL-legenden Anelka bliver CEO

Af Jeppe Augustsen
25.01.2024 Kl. 09:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det er snart ti år siden, at Nicolas Anelka valgte at lægge støvlerne på hylden.

Annonce

Den tidligere franske angriber nåede at spille for 12 forskellige klubber i sin aktive fodboldkarriere, heriblandt seks Premier League-klubber.

Han var på kontrakt i Arsenal, Liverpool, Manchester City, Bolton, Chelsea og West Bromwich, hvor det i alt blev til 125 mål i 364 Premier League-kampe.

Historisk dårlige bundhold
Historisk dårlige bundhold
Unmute
 
00:00
/
00:56
LIVE

Efter sin pension i 2015 har han fortsat i fodboldverden, hvor han først blev en del af staben i hollandske Roda, hvorefter han blev angrebstræner i Lille.

Derefter tog han en helt ny rolle – nemlig som sportsdirektør – i den franske klub Hyeres, men grundet coronapandemien varede det blot tre måneder.

Nu venter der en ny og anderledes opgave for Nicolas Anelka.

Den 44-årige franskmand skal være administrerende direktør for den tyrkiske klub Ümraniyespor. Det har klubben i dag bekræftet.

Følg med i vores Transfer Live her.

Annonce

Annonce