Officielt: Dansk landstræner stopper
Til sommer er det slut med at være U21-landstræner for Steffen Højer, som takker af efter den kommende slutrunde.
Det bekræfter DBU på sin hjemmeside onsdag formiddag. Han har alt i alt været tilknyttet U21-landsholdet i seks år. Først tre et halvt år som assistenttræner og derefter når han to et halvt år som cheftræner.
Efter sommerens U21 EM i Slovakiet bliver det dog også sidste kamp i spidsen for U21-landsholdet for Steffen Højer.
– Jeg har været utrolig glad og stolt over min tid hos DBU og det danske U21-landshold. Det har været en fantastisk rejse, både fagligt og personligt, hvor jeg har haft mulighed for at sparre og arbejde med Danmarks dygtigste inden for deres felt.
– Så jeg har også lært ekstremt meget af de øvrige landstrænere og gennem besøg i klubber i ind- og udland. Jeg føler dog, at tiden nu er inde til at søge nye udfordringer i min karriere.
– Det har været en kæmpe fornøjelse at arbejde med toptalenter og opleve dynamikken i at få det bedste frem i den enkelte spiller, samtidig med at vi har opbygget et stærkt sammenhold.
– Samarbejdet med spillerne og staben har været en nøgle til vores succes, og jeg er glad for at kunne stoppe med en stor tro på, at dansk fodbold er inde i en fantastisk udvikling, siger Steffen Højer.
Læs også: Mikkel Damsgaard scorer vanvittig kontrakt
I løbet af sine år med U21-landsholdet har han blandt andre arbejdet med Premier League-spillere som Rasmus Højlund, Mads Hermansen og Albert Grønbæk.
Nu går arbejdet for DBU også i gang med at finde en ny U21-landstræner, som kan tage over.