Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Paul Scholes afslører: Kun én klub forsøgte at hente mig

Af Emil Plovgaard
31.05.2024 Kl. 13:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Paul Scholes spillede for Manchester United hele sin karriere.

Annonce

Det er ikke noget, man oplever så tit længere.

I løbet af karrieren på Old Trafford, der løb fra 1993 til 2013, spillede Scholes 718 kampe for klubben og vandt 25 betydningsfulde trofæer.

Han nåede at vinde Premier League 11 gange med De Røde Djævle, ligesom det også blev til to guldmedaljer i Champions League.

Særligt i slutningen af 90’erne og i begyndelsen af 00’erne stadfæstede Scholes sit navn som en af de bedste midtbanespillere i verdenen.

Men på trods af, at han nød stor succes på Uniteds midtbane, så kan han fortælle, at kun én klub forsøgte at hente ham i løbet af hele hans karriere.

Medie: United-stjerne såret efter Ten Hag-løgn

Ifølge Scholes selv viste Inter Milan nemlig interesse for ham tilbage i 2000.

– Jeg har aldrig fået at vide, at noget hold skulle være interesseret i mig. Men jeg havde et telefonopkald med Bryan Robsons tidligere agent.

– Han ringede til mig, mens vi var til EM-slutrunden i 2000 for at spørge mig, om jeg ville være interesseret i at skifte til Inter Milan, men det er det eneste telefonopkald, jeg har haft.

Stor Ten Hag-beslutning trækker ud

– Jeg hørte aldrig noget efter det, og manageren sagde aldrig noget til mig. Jeg spillede hos min barndomsklub, jeg var en søn af Manchester, og vi vandt trofæer på det tidspunkt.

– Hvis manageren havde sagt til mig, at han ikke ønskede mig der, så ville jeg helt sikkert være skiftet, hvis der var en større klub fra udlandet, som ville have mig, men der var aldrig noget behov for at tænke på Barcelona, Real Madrid eller AC Milan.

– Jeg var allerede hos verdens største klub, fortæller Scholes til BBC Radio 5 Live.

Den tidligere Inter-præsident Massimo Moratti har tidligere fortalt, at man forsøgte at hente Scholes, og at man tilbød ham en kontrakt på 525.000 kroner om ugen.

Desuden var der dengang snak om en overgangssum på 271 millioner kroner, men det kunne altså ikke komme på tale, at Manchester United skilte sig af med Scholes.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce