Premier League-oprykkerne er fundet
Premier League-oprykkerne er denne mandag aften blevet fundet, da de to tophold hver især sikrede sig en sejr.
Sidst på eftermiddag kunne Leeds tage et stort skridt mod den direkte oprykning ved at tage en sejr på eget græs mod Stoke, og det gjorde Daniel Farkes tropper i den grad.
Allerede inden der var spillet ti minutter af kampen havde den hollandske angriber Joel Piroe scoret to gange, og Leeds blev ved med at dominere før pausen, hvor Joel Piroe scorede yderligere to gange, mens også Junior Firpo kom på tavlen.
Leeds var foran 5-0 ved pausen, og efter pausen kom også Wilfried Gnonto på scoringstavlen, og Leeds endte dermed at snuppe en sejr på hele 6-0.
For at sikre en direkte oprykning til Premier League skulle der blot en sejr til Burnley mod Sheffield United, da nummer to og tre i tabellen mødtes på Turf Moor mandag aften.
Josh Brownhill bragte Burnley foran i første halvleg, inden Tom Cannon udlignede for udeholdet, inden Josh Brownhill igen scorede for Burnley før pausen.
Den føring blev bevaret resten af kampen, og dermed sikrede Burnley sig sammen med Leeds end direkte oprykning til Premier League.
Der resterer to runder af The Championship, men hverken Leeds eller Burnley kan hentes af Sheffield United, som indtager tredjepladsen. Dermed er oprykkerne fundet.
The Blades skal nu i stedet forsøge at spille sig tilbage i Premier League via playoff.
Samtidig scouter Manchester United en stjernekeeper.