Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rasmus Højlund stiller ultimatum

Af Alexander Walther Petersen
08.04.2025 Kl. 18:01

Afsløret: Alejandro Garnacho skifter klub til discountpris! Læs mere her.

Rasmus Højlund har haft en ganske turbulent sæson i Manchester United, hvor den danske spydspids blot har scoret tre gange i Premier League-regi.

I sidste måned fik landsholdsangriberen endelig brudt sin vanvittige måltørke, der endte med at vare i hele 99 dage, mens han ligeledes fandt vejen til nettet for Brian Riemers danske landshold i samme periode.

Nu forholder udskældte Rasmus Højlund sig til sæsonen i traditionsklubben fra den røde del af Manchester, hvor europæisk succes kan være redningsplanken for United.

– Hvis vi ikke vinder trofæet (i Europa League, red.), vil jeg ikke sige, at det har været en succesfuld europæisk sæson, fordi det er det, vi går efter, indleder Rasmus Højlund til Disney+ og underbygger:

– Jeg kan ikke lide ordet ‘redde’. Det betyder, at man glemmer lidt alt det andet, som er sket. Det kan give et fundament til næste sæson, hvis vi kan sætte nogle kampe sammen.

Manchester United hænger desuden i bremsen i Premier League, hvor den engelske traditionsklub indtager en decimerende plads som nummer 13. Netop derfor er det så vigtigt, at De Røde Djævle opnår succes i Europa League-kampagnen i indeværende sæson.

Ender de med at gå hele vejen i den næstfineste turnering, vil United automatisk spille europæisk fodbold i den næste sæson. Første bump på vejen af torsdag aften, hvor franske Lyon venter på udebane i Europa League-kvartfinalen.

Samtidigt forlyder det nu, at Alejandro Garnacho bliver solgt til en discountpris.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce