Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Real Madrid-stjerner straffet

Af Morten Jørgensen
04.04.2025 Kl. 16:25

UEFA åbnede for nylig en efterforskning mod fire spillere hos Real Madrid, og nu er der faldet en dom i sagen. 

Annonce

Det var Kylian Mbappé, Vinicius Junior, Antonio Rüdiger og Dani Ceballos, som blev undersøgt for deres opførsel i Champions League-kampen mod Atlético Madrid. 

Potentielt kunne de fire spillere risikere ikke at kunne spille i tirsdagens første Champions League-kvartfinale mod Arsenal, men så galt er det ikke gået. 

Nu er straffen til de fire spillere kommet, og den lyder på følgende:

Antonio Rüdiger er blevet idømt en bøde på 300.000 kroner, og derudover har han fået en betinget karantæne i en UEFA-klubturneringskamp. Det vil altså sige, at han får en karantænedag, hvis han inden for det næste år laver en lignende forseelse. 

Kylian Mbappé er blevet idømt en bøde på 225.000 kroner, og han har ligesom Antonio Rüdiget også fået en betinget karantæne. 

Dani Ceballos er blevet idømt en bøde på 150.000 kroner, mens Vinicius Junior er sluppet for en straf. 

Alle fire spillere vil derfor kunne spille tirsdagens Champions League-kamp mellem Arsenal og Real Madrid på Emirates Stadium.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce