Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Retssag lurer for Chelsea-stjerne

Af Morten Jørgensen
10.04.2025 Kl. 12:16

Der kan ligge en potentiel retssag lige rundt om hjørnet for en af stjernespillerne i Chelsea, som angiveligt har overtrådt reglerne. 

Annonce

Det er det engelske tabloidmedie The Sun, som kan fortælle, at Moises Caicedo blev stoppet af politiet på Chelseas træningsanlæg fredag i sidste uge. 

Her blev midtbanestjernens bil af mærket Audi RSQ8 til en værdi på over 1,4 millioner kroner inddraget. Det skyldes, at midtbanespilleren efter sigende har kørt i den uden at have et gyldigt kørekort. 

Er han løsningen for United?
Er han løsningen for United?
Unmute
 
00:00
/
00:52
LIVE

Lige nu undersøger politiet yderligere, hvorvidt Moises Caicedo har en gyldig forsikring på bilen. 

Til The Sun har Moises Caicedos agent fortalt, at man ikke har nogen kommentarer til sagen, som Chelsea anser som et personligt anliggende. 

I Storbritannien er reglerne ifølge The Telegraph sådan, at man må køre i landet op til 12 måneder efter at være kommet ind i landet, hvis man er i besiddelse af et internationalt kørekort. Derefter skal dog gennem en køreprøve i Storbritannien. 

Moises Caicedo kom til Chelsea fra Brighton i sommeren 2023, og han har nu tilbragt mere end tre år i landet. 

Midtbanespilleren er en af de vigtigste spillere på Enzo Marescas mandskab, og meldingen om en mulig retssag kommer kort tid inden aftenens Conference League-opgør mod polske Legia. 

Læs flere nyheder om Chelsea her.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce