Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Riemer afslører: Han sparker straffespark næste gang

Af Morten Jørgensen
21.03.2025 Kl. 18:56

Brian Riemer har afsløret, hvilken dansk landsholdsspiller, som får lov til at sparke straffespark næste gang, muligheden byder sig. 

Torsdag aften blev Christian Eriksen synderen, da han måtte se sit forsøg reddet af Diogo Costa midt i første halvleg. 

Efterfølgende fortalte Christian Eriksen i studiet hos TV 2, at han har tænkt sig at sparke straffespark igen i næste kamp. 

Det er naturligvis ikke Christian Eriksen, der bestemmer, hvem der skal tage et straffespark på det danske landshold. Det gør landstræner Brian Riemer, men heldigvis for Manchester United-spilleren bakker han op om Christian Eriksen. 

Til Tipsbladet har Brian Riemer således ganske kort bekræftet, at han vil lade den rutinerede midtbanespiller sparke det næste straffespark. 

Landstrænerede fortalte også, at det er Eriksens store rutine, der gør ham helt tryg, hvis muligheden byder sig for igen at få et forsøg fra de 11 meter. 

I løbet af sin karriere har Eriksen blot brændt to straffespark ud af 15, som han har sparket. I de seneste år har han dog ikke fået chancen særlig ofte. 

Læs også: Det perfekte skifte for Rasmus Højlund

I Manchester United sparker han således ikke, mens Danmark inden kampen mod Portugal ikke havde fået tildelt et straffespark i 38 landskampe. 

Den danske landsholdstrup bugner heller ikke ligefrem med spillere, der er vant til at sparke på klubholdet. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce