Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rygterne svirrer: Stjerner måtte adskilles efter Liverpool-kamp

Af Emil Plovgaard
07.01.2025 Kl. 21:11
HOLDET-KONKURRENCE

Der er kun få dage til, at en ny udgave af Premier League-managerspillet på holdet.dk begynder. Vi har sørget for, at der er mulighed for at vinde flotte præmier, og du kan være med, hvis du melder dig ind i vores gruppe. TILMELD DIG HER.

Bølgerne gik angiveligt højt i omklædningsrummet hos Liverpool efter søndagens frustrerende 2-2-kamp mod Manchester United.

Selvom det har været en glimrende sæson for The Reds hidtil, formåede klubben altså ikke at overvinde ærkerivalerne hjemme på Anfield.

LÆS OGSÅ: BREAKING: Liverpool-ejere reagerer på interesse fra Elon Musk

I stedet måtte man se Amad Diallo udligne til 2-2 i slutningen af kampen.

Trent Alexander-Arnold spillede ikke sin bedste kamp for sin barndomsklub, og det var helt tydeligt, at forsvarskrumtappen Virgil van Dijk undervejs langt fra var tilfreds med indsatsen fra sin holdkammerat.

Efter kampen måtte spillerne fra Liverpool splittes ad efter et større skænderi, skriver Caught Offside, der dog ikke kan bekræfte, om rygterne holder vand.

Det var angiveligt netop Alexander-Arnold og Van Dijk, der skulle have været involveret i skærmydslerne.

Arne Slots mandskab vil være skuffet over resultatet af søndagens kamp. Forud for kampen, var der snak om, at Liverpool kunne gøre noget lignende á la 7-0-sejren for nogle år siden.

Men United lagde en resolut indsats på dagen og fik skaffet det fornødne point i en ellers svær udekamp på Anfield, og det må regnes som noget af en bedrift for klubbens nye cheftræner, Rúben Amorim.

Ifølge TV-vært Richard Keys bør Liverpool skille sig af med Alexander-Arnold, som de sagtens kan undvære. Han mener tilmed, at klubben kan vinde Premier League i denne sæson uden backens tilstedeværelse.

– Hans præstation beviste, at Liverpool bør tage imod de 180 millioner kroner fra Madrid og gøre en ende på spekulationerne uden for banen. Det er klart, at han forlader klubben – så skub problemet frem.

– Nonsens fra Liverpool-pundits, der burde vide bedre … få handlen på plads. Tro mig. Liverpools sæson kommer ikke til at afhænge af, om en vaskeægte ordinær forsvarsspiller bliver eller forlader klubben.

LÆS OGSÅ: Chokmelding: Liverpool har sendt millionbud til Real Madrid

– Jeg siger ikke, at han ikke er en god spiller. Jeg mener bare, at hans færdigheder passer bedre ind hos Madrid. At forsvare er ikke hans styrke. Og debatten om ham er distraherende, lyder det fra Keys ifølge Football365.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce