Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Så sluttede det: Nu er han fyret

Af Alexander Walther Petersen
09.03.2025 Kl. 12:02

Så gik den ikke længere for Huddersfield Towns cheftræner, der er blevet fyret.

Annonce

Det bekræfter klubben nu på sin hjemmeside.

I en pressemeddelelse på Huddersfield Towns hjemmeside, lyder det fra ejeren Kevin Nagle, at det langt fra har været en nem beslutning. Særligt fordi Michael Duff kom til klubben sidste sommer.

Duff bliver fyret blot dagen efter Huddersfields 1-0-nederlag på udebane til Bristol Rovers. Resultat betød samtidigt, at The Terriers røg væk fra pladserne, der kan sikre adgang til slutspillet i League One.

LÆS OGSÅ: Rasmus Højlund får sparket

Kevin Nagle udtaler:

– Vores resultater på banen siden årsskiftet har simpelthen ikke været gode nok.

– Det er rigtigt, at vi har haft en absurd skadessituation at kæmpe med, især for nylig. Men jeg tror på, at de ressourcer, vi har til rådighed, er i stand til mere end de fire sejre, vi har har opnået i vores seneste 15 kampe.

– Jeg føler, at vi skal foretage denne ændring nu for at genoptage vores udfordring om forfremmelse. Jeg vil gerne takke Michael (Duff, red.), og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden, understreger ejeren Kevin Nagle således.

Det bliver akademichefen Jon Worthington, der selv opnåede over 230 kampe for klubben i sin spillerkarriere, der overtager styrepinden i Huddersfield for den resterende del af sæsonen.

League One-klubben befinder sig på en nuværende 7.-plads i Englands tredjebedste række.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce