Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Samtaler stoppet: Potentiel Liverpool-handel kan ende med UEFA-sanktioner

Af Kasper Leif Pedersen
15.05.2023 Kl. 17:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool har de seneste uger, sammen med Alexis Mac Allister, været kædet sammen med Manuel Ugarte.

LÆS OGSÅ: Manchester United-midtbanespiller ude resten af sæsonen

Den seneste melding gik på, at Sporting-stjernen ikke ville ende på Anfield denne sommer, hvilket var på trods af, at Jorge Chijane, der er agent til Ugarte, kunne bekræfte interessen fra Liverpool samt andre klubber.

Chijane hævdede, også at det næsten var sikkert, at den 22-årige midtbanespiller ville forlade Sporting til sommer, da hans situation skulle være afklaret i løbet af et par uger.

Dog har det også vist efterfølgende, at den portugigske storklub ikke brød sig om det, da de forbudt alle forhandlinger om Ugarte.
 
Det oplyser Correio da Manhã.
 
Det siges, at efter agentens kommentarer om Liverpool, så skulle Sporting CP nu have advaret The Reds og andre potentielle bejlere om mulige UEFA-sanktioner for chikane af en spiller midt i sæsonen. 
 
Sportings præsident, Frederico Varandas, har angiveligt også gjort det kendt, at midtbanespilleren nu kun forlader klubben for beløbet på hans frikøbsklausul, som er på €60 millioner, der svarer til 446 millioner.

Udover Liverpool meldes Aston Villa, Chelsea, Juventus og PSG også interesseret i Manuel Ugarte.

 

Annonce