Taylor Swift vil købe verdens ældste fodboldklub - ejerne melder klart ud
Notts County er verdens ældste klub efter etableringen helt tilbage i 1862.
Klubben har 161 års fødselsdag i næste uge, og inden for den seneste tid har der været nogle vilde rygter omkring Notts County, som også omhandler Taylor Swift.
Det har nemlig været meldt i den engelske presse, at den amerikanske sangstjerne, Taylor Swift, vil købe verdens ældste fodboldklub.
Notts County, som til daglig spiller i den engelske League Two, hvor de i skrivende stund ligger på andenpladsen, bliver dog ikke solgt – hvert fald ikke til Taylor Swift.
Det har de nuværende ejere, Chris og Alex Reedtz, meldt ud i en pressemeddelelse.
– Selvom vi er meget kede af at skuffe de Swifties (Taylor Swift-fans, red.) i vores fanbase, så må vi afvise denne historie, meddeler ejerne af Notts County.
– Der er absolut ikke ondt blod mellem os og Taylor, men i denne spændende tid for os og klubben, kunne hun i sin vildeste fantasi helt sikkert ikke tro, at vi ville afgive kontrollen.
– Vi efterlader en fri plads på morgendagens playliste, hvor en af hendes sange fra det seneste album kan blive spillet som tak for hendes interesse, lyder det.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Helt skørt: Liverpool-legende fyret i Saudi-Arabien
2. Morten Bruun: UEFA bør tildele United-spiller karantæne
3. Jadon Sancho i muligt chokskifte til rivaler?
4. Premier League vil fratrække klub mange point
5. Boxing Day er klar: Her er juleprogrammet i PL