Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Thomas Frank vil acceptere stort bud

Af Emil Plovgaard
14.02.2025 Kl. 22:27

Thomas Frank og Brentford kan være på vej til at miste en af klubbens helt store profiler.

Sådan lyder meldingen fra mediet Football Insider.

LÆS OGSÅ: Rasmus Højlund advares nu af dansk ekspert

Der er tale om Brentfords offensivspiller Bryan Mbeumo, som kan hentes for 448 millioner kroner.

25-årige Mbeumo er blandt andet blevet sat i forbindelse med et skifte til Newcastle, hvor klubbens manager, Eddie Howe, har i sinde at forstærke klubbens offensive muligheder.

En sum på omtrent 448 millioner kroner er efter sigende nok til at købe Mbeumo fri af kontrakten med Thomas Frank og The Bees.

Den alsidige offensivspiller har kontrakt med Brentford frem til sommeren 2026, og det lægger noget af et pres på Thomas Frank og kompagni i forhold til at få forlænget kontrakten – eller sælge Mbeumo til sommer.

Newcastle kan dog se frem til hård konkurrence, da adskillige klubber gerne vil hente Mbeumo, herunder også Arsenal.

Ifølge Football Insider bliver ræset om Mbeumo ret intenst til sommer, hvorfor The Magpies blandt andre overvejer Johan Bakayoko fra PSV Eindhoven.

Bryan Mbeumo har bevist sit værd i Premier League siden skiftet til Brentford med sine 122 kampe, 36 mål og 24 oplæg.

14 af disse mål har fundet sted i indeværende sæson, og det er noget, der har vakt opsigt blandt flere europæiske storklubber.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce