Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Todd Boehly i opsigtsvækkende interview

Af Alexander Walther Petersen
24.03.2025 Kl. 13:45

Det amerikanske Clearlake Capital-konsortium, med Todd Boehly i spidsen, har ejet Chelsea siden maj 2022.

Annonce

Men en fremtidig beslutning kan være ret så definerende for det fremtidige ejerskab. Sådan lyder meldingen ifølge det troværdige medie The Guardian.

Den amerikanske forretningsmand i form af Todd Boehly har været formand for Chelsea i tre år, men nu kan der være kommet grus i ejer-maskineriet.

Meldingen går således på, at en beslutning om, hvor London-klubben skal spille sine kampe fremadrettet kan blive afgørende for det fremtidige ejerskab mellem Boehly og Clearlake. Spørgsmålet er, hvor vidt Chelsea skal forlade Stamford Bridge eller udvide kapaciteten på det mytiske stadion.

LÆS OGSÅ: Kæmpe udrensning: Mindst 10 spillere forlader Manchester United

Alternativet er, at The Blues skal flytte til Earl’s Court, hvor et nyt stadion skal opføres.

– Vi er nødt til at tænke langsigtet. Vi har en stor mulighed for at udvikle på vores stadion, som vi skal arbejde hen imod. Det kan til syvende og sidst blive et kardinalpunkt, der bestemmer, om vi går forskellige veje, siger Chelsea-formanden ifølge The Guardian.

Der bliver talt om, at foretage en udvidelse af kapaciteten på det nuværende stadion med omkring 40.000. Problemet er blot, at selve ombygningen ikke er så ligetil. Til gengæld er der fortsat ingen konsensus om, hvordan en eventuel opførelse af et nyt stadion på Earl’s Court skal effektueres.

LÆS OGSÅ: Bekymrende nyt om Schmeichel

Daily Mail beretter endvidere, at Chelsea-formanden er fortaler for et nyt stadion, snarere end en udvidelse af Stamford Bridge. Alt imens Boehly tidligere har bedyret, at han ønsker det fulde ejerskab i London-klubben.

Chelsea befinder sig på fjerdepladsen i Premier League, hvorfor der i skrivende stund er udsigt til Champions League i næste sæson.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce