Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United kan bryde 80 års tradition med Onana

Af Morten Jørgensen
14.04.2025 Kl. 17:22

Manchester United kan ende med at blive en 80 år lang tradition til sommer, hvor Andre Onana kan blive solgt. 

Annonce

Ifølge lokalavisen Manchester Evening News har den engelske storklub i 80 år ikke solgt sin førstemålmand, men det kan der blive lavet om på til sommer. 

For snart to år siden forlod David De Gea klubben, men han blev ikke solgt – han forlod klubben ved kontraktudløb. 

Afløseren for den spanske keeper, som i årevis hørte til blandt verdens bedste, var André Onana, der blev hentet i Inter. 

Målmanden fra Cameroun har dog på ingen måde kunne udfylde det store tomrum, som David De Gea efterlod, og han har lavet masser af fejl. 

Senest lavede han to fejl, der kostede mål i den første kvartfinale mod Lyon i Europa League. Efterfølgende blev han sat af til weekendens Premier League-kamp mod Newcastle. 

Han forventes dog tilbage mellem stængerne, når der torsdag er returkamp på Old Trafford, men det skyldes også, at reservekeeper Altay Bayindir ikke er god nok. 

Til sommer kan det så ende med, at Manchester United vil forsøge at sælge André Onana og købe en ny målmand, og dermed altså også bryde en 80 år lang tradition. 

Vi har kigget på tre målmænd, der kan erstatte André Onana til sommer.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce