Van Nistelrooy færdig? Leicester har udset sig afløser
Det er langt fra sikkert, at Ruud van Nistelrooy også i den kommende sæson er manager for Leicester.
Klubben er så godt som allerede rykket ned med ni runder tilbage af sæsonen og med ni point op til Wolves, der er placeret over nedrykningsstregen.
Derudover skal The Foxes møde Liverpool og Manchester City i nogle af de kampe, og her er der ikke umiddelbart udsigt til nemme point.
Ruud van Nistelrooy overtog roret i december efter en kort periode som såkaldt caretaker hos Manchester United.
Han vandt sin første hjemmekamp mod West Ham, men siden da er det blot blevet til fire point i 15 kampe.
Nu forlyder det, at Leicester har udset sig Liam Rosenior, der er manager for franske Strasbourg som en, der kan afløse Ruud van Nistelrooy, hvis han bliver fyret.
Sådan lyder meldingen fra Frankrigs store sportsavis, L’Equipe.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Southampton, der ligger nederst i tabellen, ligner også en sikker nedrykker, omend intet endnu er matematisk afgjort. Derudover forlyder det, at klubben allerede nu har tænkt sig at skille sig af med den nuværende manager, Ivan Juric.
L’Equipe skriver endvidere, at der ikke umiddelbart er nogen appetit til at afskedige Ruud van Nistelrooy her og nu, mens nedrykningen fortsat ikke er en realitet.
Det er dog endnu uvist, om han også er at finde på King Power Stadium, når 2025/26-sæsonen begynder.
Rosenior, der har imponeret i sin første sæson hos Strasbourg, mener godt, at klubben kan kvalificere sig til europæisk fodbold via ligaen i denne sæson, hvor den er placeret på en sjetteplads.
– Hvorfor ikke? Vi er sat i fodboldverdenen for at drømme. Jeg vil aldrig forhindre mine spillere i at drømme. Det er ikke arrogance, men vi er fire point væk fra tredjepladsen med otte runder igen. Naturligvis er det muligt, fortalte Rosenior for nylig ifølge GFFN.

Andetsteds i Premier League kan der også være en fyring på vej. Læs mere her.