Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Vanvittigt: Kim Jong-un har bandlyst tre Premier League-hold

Af Emil Plovgaard
15.02.2025 Kl. 17:55

Premier League er et verdensomspændende produkt, og millioner – hvis ikke milliarder – tuner hver uge ind på skærmen for at se en af de 10 kampe.

Annonce

Også i Nordkorea er der stor interesse for Premier League. Nordkorea ledes af diktatoren Kim Jong-un, der fulgte efter sin far, Kim Jong Il, efter dennes død i 2011.

LÆS OGSÅ: Afsløring: Rasmus Højlund var millimeter fra Premier League-klub

Korea har været delt i et kommunistisk nord og et demokratisk syd før og efter Koreakrigen, som begyndte i 1950.

I 1953 blev landene delt på den 38. breddegrad, og siden da har en demilitariseret zone været i brug. Begge lande patruljerer ved grænsen.

Der er stor forskel på, hvor godt de to nationer klarer sig i fodboldverdenen. Nordkorea er blot nået frem til VM-slutrunden to gange, og det bedste resultat kom i 1966, hvor landet nåede frem til kvartfinalerne.

Omvendt er Sydkorea nået frem til VM-slutrunden 11 gange, og landet sluttede på en fjerdeplads ved slutrunden i 2002, hvor man delte værtskab med nabolandet Japan.

Derfor eksponeres de sydkoreanske spillere også i langt højere grad i eksempelvis Premier League.

At flere sydkoreanere boltrer sig i Englands bedste række er imidlertid ikke noget, man kan se i Nordkorea.

Her vises Tottenhams, Wolves’ og Brentfords kampe nemlig ikke, og det skyldes, at henholdsvis Heung-min Son, Hwang Hee-chan og Kim Ji-Soo tørner ud for de tre mandskaber.

Sådan lyder det i en melding fra Stimson Centers 38 North Project ifølge Daily Mirror.

Premier League-kampene, der sendes i Nordkorea, vises desuden fire måneder, EFTER at de er blevet spillet, hvilket eksempelvis betyder, at kampe fra august først toner over skærmen fra januar.

Det giver god tid til at programplanlægge og sortere ud undervejs i redigeringen, så man kan opfylde ønsket fra Kim Jong-un.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce