Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Wow: Her er Rafael Leãos nye frikøbsklausul

Af Jeppe Augustsen
10.05.2023 Kl. 16:44
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I dag melder adskillige troværdige journalister, at den portugisiske stjerne har underskrevet en ny kontrakt, der strækker sig frem til sommeren 2028. Den tidligere kontrakt stod til at udløbe i 2024. 

Rafael Leão, som har været rygtet til Premier League, fortsætter dermed i AC Milan.

Det vil dog stadig være muligt for interesserede klubber at købe ham, men det vil blive en meget dyr fornøjelse.

I den nye kontrakt er der inkluderet en frikøbsklausul, og den er højere end den tidligere klausul på €150 millioner. 

LÆS OGSÅ: Liverpool med interesse i tidligere Manchester United-spiller

Ifølge den italienske journalist, Gianluigi Longari, lyder den nye frikøbsklausul på €170 millioner, hvilket svarer til 1,26 milliarder kroner. 

Andre italienske journalister beretter også, at Rafael Leão i første omgang ville have sænket sin frikøbsklausul, men det ville AC Milan ikke gå med til.

LÆS OGSÅ: Muligt chokskifte: Asensio på vej til Premier League?

 

Annonce