Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Yankuba Minteh ydmyger Chelsea

Af Emil Plovgaard
14.02.2025 Kl. 22:56

Danske Filip Jörgensen havde fredag aften fået chancen fra start i målet hos Chelsea, men han var prisgivet over for den tidligere OB-stjerne Yankuba Minteh.

Her var klubben kørt et smut sydpå til den engelske sydkyst, hvor Brighton ventede hjemme på Amex Stadium.

LÆS OGSÅ: Michael Laudrup er rasende

Forud for kampen havde The Seagulls kun tabt to kampe på eget græs i denne Premier League-sæson.

Og der blev ikke pillet ved antal nederlag på hjemmebane med fredagens kamp, hvor Fabian Hürzelers mandskab trak det længste strå med en 3-0-sejr.

Efter 27 minutters spil bragte Kaoru Mitoma hjemmeholdet foran for første gang i opgøret, da han på elegant vis tæmmede en aflevering, der var længe undervejs, inden han udplacerede danske Filip Jörgensen i Chelsea-buret.

11 minutter senere var det tidligere OB-stjernefrø Yankuba Minteh på spil, da bolden havnede foran gambianerens fødder. Han tog den til rette og driblede, inden der blev skudt mod mål. 2-0 til Brighton.

Yankuba Minteh gjorde det også til 3-0, da han med sit andet mål i kampen, da Danny Welbeck spillede den tidligere OB-stjerne fri. Her var han sikkerheden selv og kunne notere sig for fredagens andet mål og sæsonens femte i Premier League ifølge data fra Transfermarkt.

Filip Jörgensen fik sin første redning efter 72 minutters spil, da Mitoma afsluttede direkte på mål. Det var dog ikke danskerens skyld, at Chelsea tabte kampen med 3-0. Han havde ikke det store at gøre i forbindelse med de tre mål til hjemmeholdet, omend Viaplay-ekspert Peter Kjær argumenterede for, at han med mere forudseenhed muligvis kunne have taget et skridt til den rigtige side, inden Mitoma bragede sit flotte mål i netmaskerne.

Flere gange slog en desillusioneret Cole Palmer ud med armene med en opgivende attitude, og offensivstjerne blev ad flere omgange svigtet af sine holdkammerater, der langt fra servicerede ham godt nok, ligesom han som sådan heller ikke havde nogen at servicere.

Brighton rykker op på ottendepladsen i Premier League med sejren og har nu 37 point efter 25 kampe, mens Chelsea, der er på fjerdepladsen, igen taber terræn i toppen af rækken, og Enzo Marescas tropper kan blive overhale i løbet af weekendens kampe.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce